خونه‌ رو با خنده بتکون - رنگی رنگی

خونه‌ رو با خنده بتکون

خونه‌ رو با خنده بتکون

تو همه جای دنیا شروع سال جدید همراه با برنامه‌هائیه که بیشترشون ریشه تو سنت‌های مردم یه منطقه داره. سنتای عید نوروز ما هنوز خیلی زیاده و گذر سال‌ها نتونسته اجرای خیلی از این سنت‌ها، از جمله سخت‌ترینش یعنی سنت خونه‌تکونی رو از بین ببره. تمیز کردن خونه از غبارای و جرم یک سال، دور ریختن وسایل اضافی و … سنتیه که هزار سال قدمت داره و هنوز هم تو آخرای اسفند اجرا می‌شه.

کار تمیز کردن از بیخ و بن خونه، یه کار انرژی‌بر و خسته کننده است که اگرچه حال و هوای خونه رو به شدت تغییر می‌ده، اما نفس آدمم می‌بره، مگر اینکه بتونیم از این کار یه تفریح بسازیم.

یه عالمه تحقیق تو دنیا انجام شده که نشون می‌ده هر کاری وقتی دسته جمعی انجام می‌شه، هم راندمان کار بالاتر می‌ره و هم کیفتش. پس به راه‌هایی فکر کنید که خونه‌تکونی رو با بیشترین مشارکت اعضای خونه انجام بدید. تو خونه هر نقشی که دارید، مادر خونه هستید یا دختر خونه، پسر کوچیکه هستید یا بابای خونه، می‌تونید طراح بهترین نقشه‌ها برای جلب مشارکت همه اعضای خونه برای خونه تکونی باشید.

می‌شه ترتیب یه مسابقه با یه جایزه ویژه برای برنده رو داد، می‌شه یه غذای خاص که محبوب همه است رو چاشنی این کار کرد، می‌شه یه بخش موزیک انتخابی گذاشت و متناسب با کارایی که داره انجام می‌شه، موسیقی خاصی انتخاب کرد.

خونه تکونی یعنی همه‌ی کارای خونه. هر آدمی هم از یه بخشی از این کارا خوشش می‌آد ولی حاضره سرش رو بده و یه کارایی رو نکنه. اگه قرار نقش رئیس خونه‌تکونی رو بازی کنید، ببینید تو جمع‌تون کی از کار شستن ظرف یا برق انداختن کاشی و سرامیک حال می‌کنه، کی حوصله مرتب کردن کمد لباسا رو داره، کی با گردگیری راحت‌تر کنار میاد، کی ایده‌های بهتری واسه تغییر دکور داره … و کار رو بر اساس علائق آدما تقسیم کنید.

اگه با خانواده‌تون زندگی نمی‌کنید، می‌تونید سرگرم‌کننده‌ترین خونه‌تکونی یک قرن گذشته رو با دوستاتون ترتیب بدید. هر چند نفر که هستید، یه برنامه مفرح بچینید و در کنار سرگرمی‌های معمول‌تون به نوبت خونه‌های هم دیگه رو تکون بدید. با جارو و دستمال و شیشه‌پاکن و خنده هم خونه حسابی تکونده می‌شه، هم آخر سالی حال خودتون یه تکون شادی‌آور می‌خوره.

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. حسين
  ۲۴ اسفند ۱۳۹۲

  کس دیگه ای هم مثل من تیترو اولش بترکون خوند؟ :دی
  • فرشته
   ۲۷ اسفند ۱۳۹۲

   خخخخخخخخخخ!
   آره منم اولش همین طور خودنم :دی
 2. میترا
  ۲۴ اسفند ۱۳۹۲

  ای بابا، ما که تنهایی خونه تکونی کردیم و هیچ کس کمک نکرد
 3. باران
  ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

  ما جمعه گذشته این کار رو کردیم.کلی کار کردیم اما چون دسته جمعی بود هم خیلی زود تموم شد و خیلییییییی خوب پیش رفت هم خسته نشدیم. طوری که مامانم شب ازم تشکر کرد بابت کمک. از این به بعد همین کار رو میکنیم. چیزی ازمون کم نمیشه اگه یه کمک کوچیک، اونم سالی یه بار، به مامانامون بکنیم.
 4. Risa.Farhadi
  ۴ تیر ۱۳۹۳

  رنگی رنگی تو از اونایی هستی که آدم باید تو زندگیش داشته باشه;-)ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...