قارچ خشک‌کُنی خونگی - مجله آنلاین رنگی رنگی

قارچ خشک‌کُنی خونگی

قارچ خشک‌کُنی خونگی

به موقع از قارچ استفاده نکنیم، به مرور سیاه می‌شه و تردی‌ش رو از دست می‌ده و مثل یه تیکه پلاستیک می‌شه. یخ‌زده‌ش هم همین مشکل رو پیدا می‌کنه. اما یه راه خونگی برای نگهداری طولانی از قارچ وجود داره و اون خشک کردن قارچه.

برای خشک کردن قارچ به کمی گرما و جریان هوا نیاز داریم تا مواد مغذی این گیاه رو حفظ کنیم و تا دو سال نگه داریمش.

قبل از هر کاری باید این خط قرمزها رو رعایت کنید:

فکر شستن قارچ رو از سرتون بیرون کنید. با یه دستمال تمیز و مرطوب به راحتی می‌شه قارچ رو پاک کرد. قارچی که آب خورده قبل از اینکه خشک بشه می‌گنده.

اگه از روش خشک کردن با فر استفاده می‌کنید باید با حداقل دما این کار رو بکنید که خاصیت قارچ از بین نره.

قبل از شروع کار یه ظرف دربسته ترجیحا فلزی پیدا کنید و از تمیز و خشک بودنش مطمئن شید. قارچ خشک رو باید جایی دور از نور خورشید و بدون رطوبت نگهدارید.

ممکنه به هاگ قارچ که ذرات خیلی ریزی توی کلاهک قارچ هستن، حساسیت داشته باشید. لحظه‌ای که متوجه واکنش‌های تنفسی و پوستی غیرعادی‌ شدید از خیر خشک کردن قارچ بگذرید.

حالا برسیم به راه‌های خشک کردن.

راه اول که زمان کمتری می‌بره خشک کردن با استفاده از فره. فر رو روشن کنید و بذارید حرارتش به ۱۵۰ درجه برسه. هر قارچ رو یا سه تا برش بزنید. اونا رو تو سینی فر بچینید و حواستون باشه که روی هم قرار نگیرن. از روغن هم استفاده نکنید. در فر رو یه کمی باز بذارید که رطوبت تو فر نمونه. بعد از یه ساعت سینی رو دربیارید، قارچا رو جابجا کنید و به کارتون ادامه بدید تا قارچ‌ها کاملا خشک بشن.

راه دومی که دارید مفرح‌تره اما زمان بیشتری می‌بره. قارچ رو برش بزنید و با سوزن یه رشته نخ ازش رد کنید و جلو آفتاب بذارید تا خشک بشه.

اگه با پنکه هوا رو هم بین قارچ‌ها به جریان بندازید نتیجه کار عالی می‌شه و قارچ زودتر و با کیفیت بهتری خشک می‌شه.

بعد از خشک شدن کافیه ۲۰ دقیقه قارچ رو تو آب جوش بخیسونید یا تو اولین مراحل پخت غذاهای آبدار تو غذا بریزید. سابیده یا برش خورده قارچی که خشک کردید، طعم عالی‌ای به غذاهاتون می‌ده.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...