جالیزهای جهان روی میز شام - رنگی رنگی

جالیزهای جهان روی میز شام

جالیزهای جهان روی میز شام

خوردن میوه و سبزیجات تازه به بدن ما کمک می‌کنه که عمرش رو با سلامت بیشتری سپری کنه. همه ما اینو می‌دونیم که می‌شه با یه رژیم غذایی سالم زندگی سالمی رو تجربه کرد. اما شاید خیلی جاها ایده‌ای برای پختن سبزیجات نداشته باشیم و به همون سالاد و سبزی‌خوردن کلاسیک اکتفا کنیم.

خاله سیمین شیوه پخت چند مدل سبزی و سیفی‌جات رو برامون فرستاده که می‌شه کنار هر جور غذایی ازش استفاده کرد. این سبزیجات هضم غذاهای سرخ شده و گوشتی رو راحت‌تر می‌کنه، کلی ویتامین و مواد معدنی همراه غذا به بدن‌مون می‌رسونه و خب ارزون‌تر گوشت تموم می‌شه که هم برای جیب‌مون خوبه هم برای سلامتی‌مون.

اینا چند مدل از سبزیجات پخته‌ایه که خاله سیمین تو سفره رنگی‌اش می‌ذاره:

کلم برگ مثلثی: کلم رو با دو تا برش طولی چهارتیکه می‌کنیم و بدون اینکه برگ‌های کلم رو از هم جدا کنیم می‌ذاریمش تو تابه تا با کمی نمک، کره و آب یک ربع بپزه. بعد از اینکه آبش رو کشید با کمی نعناع خشک یا تازه و خرد شده شکل و بوی کلم رو سر و سامون می‌دیم و کنار غذا می‌ذاریم.

گل کلم کره‌ای: گل کلم‌ها رو به اندازه‌ی دلخواه تیکه تیکه می‌کنیم و با کمی آب و نمک می‌پزیم وقتی نرم شدن آبکشش می‌کنیم. بعد با کمی کره، یه قاشق آرد، کمی شیر و جوز هندی یه سس سفید درست می‌کنیم و روی کلما می‌ریزیم.

عدس، پیاز و کدو: کدو مسمایی رو با پیاز نگینی درشت خرد می‌کنیم. اگه کدو تازه بود می‌شه پوستش رو نگرفت. اینا رو با هم با ادویه دلخواه تفت می‌دیم و در ظرف رو می‌ذاریم تا آب بندازه و آبش رو بکشه. بعد از چند باز هم زدن، وقتی هر دوی اینا پختن کمی عدس پخته که ممکنه تو فریزر یا کنسروش رو داشته باشیم بهش اضافه می‌کنیم.

لوبیا، هویج و نخود: اول لوبیا سبز رو تو تابه می‌ریزیم که دیرپزتر از بقیه سبزیجاته. کمی آب توش می‌ریزیم و منتظر می‌شیم تا یکی دو تا قل بزنه. بعد هویج حلقه شده رو گوشه دیگه تابه می‌ریزیم و چند دقیقه بعد نوبت نخود فرنگیه. بعد از همه اینا نوبت یه پیازه که دو تا برش می‌دیم بهش و درسته می‌ذاریمش گوشه ظرف. حالا کمی نمک، کره و ادویه بهش می‌زنیم و در ظرف رو می‌ذاریم تا جابیافته.

از خیلی چیزای دیگه می‌شه برای کنار غذا استفاده کرد. این شیوه آشپزی ماست که به سبزیجات پخته طعم خوبی می‌ده. مثلا همین شلغم سفید رو خاله سیمین با کمی زعفرون و نمک و کره تبدیل به خوراکی‌ای می‌کنه که سر میز برای خوردنش جنگ راه می‌افته.

خلاق باشید! هزاران راه دیگه برای وارد کردن سبزیجات به رژیم غذایی‌مون وجود داره!

سیمین قنات آبادی

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. فرشته
  ۶ شهریور ۱۳۹۲

  برای لوبیاش از چه لوبیایی استفاده کنیم؟ لوبیا سبز؟
  • Simin Ghanatabadi
   ۱۰ شهریور ۱۳۹۲

   سلام فرشته جان بله منظورم لوبیا سبز است که به صورت یک بند انگشت خرد میکنیم و میپزیم.ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...