جادوی طبیعت - گل گاوزبان، ارغوانی آرامبخش ! - RangiRangi

جادوی طبیعت – گل گاوزبان، ارغوانی آرامبخش !

جادوی طبیعت – گل گاوزبان، ارغوانی آرامبخش !

حتما اسم بامزه گل گاوزبان را شنیده‌اید و احتمالا درباره خاصیت آرامبخشی آن هم شنیده‌اید. این گل آبی و ارغوانی خواص زیادی دارد و با توجه به دسترس بودن آن داشتن مقداری از آن در خانه می‌تواند به شما این اطمینان را بدهد که آرامش را در خانه دارید.
گل گاوزبان از غنی‌ترین منابع اسیدهای چرب است. دمنوش این گل همراه با برگ آن تصفیه‌کننده خوبی برای خون است. این خاصیت یعنی سلامت قلب، کبد و کلیه. معروف‌ترین خاصیت این گیاه آرام‌بخشی آن است. دم کرده گل‌های گاوزبان ضد استرس و آرام‌بخش است.
یکی از خواص مهم این گیاه دفع سموم بدن است. این گل یک پالایشگر ریه است و خصوصا در سرماخوردگی نقش یک نوشیدنی همه کاره را بازی می‌کند. ریه و گلو را نرم می‌کند، سرفه‌های خشک را از بین می‌برد و اگر تب داشته باشید، آن را قطع می‌کند. در طب سنتی از ترکیب و له کردن برگ و گل این گیاه برای رفع کبودی و تورم ناشی از ضربه استفاده می‌شد.
گاوزبان ایرانی نوع خاصی از گل گاوزبان است که رنگ آن بنفش است و خواص آن فرقی با گاوزبان مدیترانه‌ای که آبی است ندارد. همیشه در دسترس است و در همه جای ایران می‌روید. برای تهیه دمنوش این گل مقداری از آن را لیوان بریزید و روی آن آب جوش بریزید. در لیوان را بپوشانید و ۵ دقیقه بعد آن را صاف کنید. چکاندن چند قطه لیمو ترش رنگ بنفش این نوشیدنی را ارغوانی می‌کند. استفاده از لیمو عمانی حین دم کشیدن گل گاوزبان روش قدیمی است که نه تنها در طعم و رنگ آن تاثیر می‌گذارد، که خواص آن را خصوصا در دفع سموم و آرام‌بخشی تقویت می‌کند. این نوشیدنی هیچ عارضه‌ای ندارد و می‌توانید یک لیوان از آن را هر شب و قبل از خواب استفاده کنید تا هم خواب آرامی داشته باشید و هم بعد از یک روز پاداشی به قلب و کلیه و ریه‌هایتان داده باشید.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. حرف دل
  ۳۰ فروردین ۱۳۹۴

  من برای کسب اجازه از شما برای کپی مطالب چیکار باید بکنم؟
  آخهگفته بودین باید اجازه کتبی باشه اما چطور ممکنه؟
  من دوست دارم برای آرامش ذوستام این مطلب رو کپی کنم.
  آیا اجازه هست با ذکر منبع این کار رو انجام بدم یا نه؟
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۳۰ فروردین ۱۳۹۴

   لینک منبع رو بذارین حتما 🙂
 2. حرف دل
  ۳۱ فروردین ۱۳۹۴

  سلام اون که حتما
  چشم
  متشکرمممممممممممارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...