بیزنس خلاق: چاپ دستی کارت پستال - رنگی رنگی

بیزنس خلاق: چاپ دستی کارت پستال

بیزنس خلاق: چاپ دستی کارت پستال

خیلی از ماها مشغول انجام دادن یه کار هستیم و فکر می کنیم همون یه دونه کافیه تا همه ی وقتمون رو پر کنه. از صبح تا عصر میریم سر کار و شب هم که میایم خونه، همش به خودمون و بقیه میگیم که چقدر خسته ایم و باید استراحت کنیم. اما حقیقت اینه که، جور دیگه ای هم میشه زندگی کرد. میشه از لحظه به لحظه ی زندگی حداکثر استفاده رو کرد و لذت برد!

الیزابت ویل یکی از کسانیه که این شیوه ی زندگی رو برای خودش انتخاب کرده. اون از صبح تا شب توی یه شرکت تکنولوژی در سیلیکون مشغول کار هست، و شب ها (و آخر هفته ها) توی خونه در حال درست کردن کارت پستال های دست ساز خودش، که حالا اسم تجاری Paperwheel Press رو گرفتن، هست.

داستان از جایی شروع شده که الیزابت در یک کنفرانس، یک کارت ویزیت خیلی خوشگل از یک نفر میگیره، و انقدر سادگی و زیبایی این کارت براش جالب بوده که باعث میشه از صاحب کارت نوع چاپش رو بپرسه. وقتی که به خونه میره، توی اینترنت هر چی که میتونسته درباره ی این نوع چاپ – که بهش “چاپ نامه ای” میگن – جستجو و مطالعه می کنه. بعد از کلی گشتن، یه دستگاه خیلی قدیمی چاپ پیدا می کنه که یه آقای مسن ۸۵ ساله میخواسته بفروشه. این دستگاه چیزی حدود ۳۵۰۰ کیلوگرم وزن داره  و الیزابت برای چاپ کارتهاش کاغذهای ۱۰۰% پنبه ای به خوردش میده.

همه ی ایده ها و طراحی ها توی خونه به ذهن الیزابت میرسه. یکی از اولین کارهاش کارتی بوده که از شوهرش خواسته تا اون رو بهش تقدیم کنه. روی کارت عکس یه آی فون رو چاپ کرده و زیرش نوشته: “من تو رو بیشتر از این دوست دارم!” شوهرش هم عکس این کارت رو توی توییتر آپلود می کنه، و اونجاست که سیلی از سفارشات اینترنتی به سراغشون میاد.

الیزابت خیلی توی راه اندازی بیزنس کوچکش موفق شده و از درست کردن کارت های مناسبتی برای دور و بریهاش، به گرفتن سفارشات از مجالس عروسی و تولد و مهمونی ها رسیده. اون برای اینکه به همه ی این کارها برسه، مجبوره کارهای بی اهمیتش رو دور بریزه و برنامه ریزی بسیار دقیقی داشته باشه. هر روز کارهای بیشتری توی دسته ی “بی اهمیت” قرار می گیرن و مجبوره که از لیست کارهاش خط بزنه. این کار حس خوبی بهش میده، چون فکر می کنه همین “چیزهای کوچک” هست که آدمها رو خوشحال و دلگرم می کنه، و اگه کسی از کارهاش خوشش بیاد، یعنی اونقدر آرامش زیاد و فهم بالایی داشته که بتونه به جزئیات دقت کنه، و برای دیدن وقت صرف کنه.

الیزابت خیلی خوشحاله که مردم هر روز بیشتر و بیشتر قدر کارهای دستی رو میدونن. از نظر اون، انجام هر دو – کارهای دیجیتال، و آنالوگ – برای نگه داشتن توازن نیمکره ی چپ و راست مغز لازمه. و همین باعث میشه که روز به روز استقبال از کارهاش بیشتر بشه.

سایت اصلی الیزابت ویل با نام Paperwheel  رو اینجا ببینید.

لینک کارهای Paperwheel  در Etsy رو اینجا ببینید.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. تبسم
  ۲۵ شهریور ۱۳۹۲

  بسیارجالب و انگیزاننده بود منم هروقت از درس خوندن خسته میشم کارت پستال یا کیف های مقوایی درست میکنم اما قبول دارین که امکانات ما خیلی کمه؟
  همه دوست دارن کارها جالب و جذاب کنن اما فرصت ارائه ندارن
  واستقبال از کارهای مدرن وچاپی وشکل های کامپیوتری خیلی بیشتره
  باز هم ممنون ازجمله رنگی رنگی
  • نگار یعقوبی
   ۲۵ شهریور ۱۳۹۲

   امکانات کم نداریم !
   • ناهید
    ۲۵ شهریور ۱۳۹۲

    با خلاقیتی که در بین افراد میبینم.
    بحق میگم امکانات کم داریم. خلاقیت زمانی هم هزینه داره.
 2. Aisa
  ۲۵ شهریور ۱۳۹۲

  معلم هنرمون یه چیزی شبیه این بهمون یاد داده بود
  با گواش و آبرنگ
  امکانات خاصیم نمیخاد
  یه بسته گواش یا آبرنگ یه مقوا که روش کار کنی
  و یه شابلون که ما خودمون درست میکردیم

  خیلیم چیز قشنگی میشه
  فقط کافیه که بخاین
  • azadeh
   ۲۶ مهر ۱۳۹۲

   aisaie aziz,mishe begid chetor shablon ro dorost mikardid ?
 3. ال ما
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۲

  گفتن اینکه امکانات کمه دلیل قانع کننده ای نیست.امکانات رو باید خودمون به وجود بیاریم.و معتقدم که با ابزار ساده میتونیم کارهای بزرگی به وجود بیاریم.
 4. raz
  ۱۹ مهر ۱۳۹۲

  سلام.واقعا این بخش از سایت فوق العاده تون بهم این امکان رو داد که بتونم باور کنم وموفقیت در کارهای هنری حتما هست.اگه ممکنه درباره کسایی که تو کارهای گرافیستی موفق بودن هم گزارش بنویسید.مررررررررررررررسی
 5. مرجان
  ۲۳ آبان ۱۳۹۲

  به نظر من آدمی که انگیزه و خلاقیت داره از کمترین امکانات هم میتونه استفاده کنه و این که امکانات نداریم دلیل قانع کننده ای نیست
 6. faranak
  ۳۰ آبان ۱۳۹۴

  سلام خسته نباشید ممنو بابت گذاشت این پست خیلی قشنگه.میشه خواهش کنم راهنمایی کنید با چی میشه ای کارو انجام داد در ایران؟
 7. زهره
  ۶ بهمن ۱۳۹۴

  سلام
  من میخوام کارت های دعوت عروسیم رو خودم درست کنم
  ولی نمیدونم نوشته های روی کارت رو چطور چاپ کنم
  کسی میتونه کمک کنه؟
  نظری دارید؟
 8. آنی
  ۸ اسفند ۱۳۹۴

  “اون برای اینکه به همه ی این کارها برسه، مجبوره کارهای بی اهمیتش رو دور بریزه و برنامه ریزی بسیار دقیقی داشته باشه. هر روز کارهای بیشتری توی دسته ی “بی اهمیت” قرار می گیرن و مجبوره که از لیست کارهاش خط بزنه.”

  این قسمت از حرفای الیزابت،خودش یه درس بزرگه….برای من مثل یک تلنگر بود!
  باید یادداشتش کنم و زیرش خط بکشم!
 9. دختر دریا
  ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

  واو عالیه این خودش یک ایده برای کسب و کارهارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...