بهترین جای تلویزیون در چیدمان خانه: بیرون - رنگی رنگی

بهترین جای تلویزیون در چیدمان خانه: بیرون

بهترین جای تلویزیون در چیدمان خانه: بیرون

حالا که روی تک تک اشیا خانه برنامه‌ریزی می‌کنیم، بیایید تکلیف یک وسیله مهم و در عین حال مزاحم خانه، یعنی تلوزیون را روشن کنیم. این بخش کمی با بخش‌های دیگر فرق دارد، به این خاطر که بیش از آنکه به چینش ربط داشته باشد به روح حاکم بر خانه ربط دارد. می‌شود اسم‌ش را یک جور چینش فرهنگی گذاشت. برای خانه‌های بزرگ و خانه‌هایی که اتاق‌های زیادی دارند، من استفاده از فضایی غیر از فضای نشیمن را برای دیدن تلویزیون توصیه میکنم. مثلا ساختن یک گوشه با یک مبل راحت به صورت مجزا. به نظرم کار قشنگی نیست وقتی دوستی آمده ما را ببیند یا ما رفته‌ایم دیدن کسی، همگی به تلویزیون زل بزنیم. در اکثر خانه‌ها، تلویزیون جایی قرار دارد که از همه مبل‌ها به آن دید راحتی وجود داشته باشد. ما وقتی به خانه ی کسی می‌رویم دوست داریم روح آن آدم را در خانه اش حس کنیم، نه اینکه سریال هر شب‌مان را از تلویزیون دیگری ببینیم. وقتی برنامه تلویزیون در خانه غالب است، روح خانه بلعیده می‌شود. تلویزیون مهلت نمی‌دهد که ما آدم‌ها با هم ارتباط برقرار کنیم.

در خانه‌های بزرگ راه حل آسان است. میتوان فضایی به اسم اتاق تلویزیون داشت، یا یک کنج را برای تماشای تلویزیون اختصاص داد. اما در خانه‌های کوچک که امکان اختصاص فضایی جدا به تلویزیون وجود ندارد چطور می‌شود تلویزیون را از مرکزیت چینش اتاق خارج کرد؟

دو راهکار ساده برای این مساله وجود دارد. اولی قرار دادن تلویزیون خارج از دید کاناپه‌ی بزرگ و اصلی مثلا جایی عمود بر آن است. اگر یک مبل تک و یک کاناپه دارید می‌توانید مبل تک را جوری قرار بدهید که بتوانید از آن تلویزیون را ببینید. اما نه از کاناپه، چون وقتی مهمان‌ها دور هم نشسته‌اند اینکه مرکزیت اتاق کجا باشد، خیلی مهم است. قرار دادن تلویزیون در یک ضلع و چیدن مبل‌ها مشرف بر آن، تلویزیون را تبدیل به عضوی از مهمانی و شاید مهمترین عضو می‌کند. عضوی که همه دورش نشسته‌اند و بهش زل زده‌اند تا کمی از جادویش را نشان دهد.

راه حل دیگری که بیشتر مورد علاقه من است و عملی‌ترهم هست راه حل بازگشت به گذشته است. سی سال پیش تلویزیون‌ها در داشتند…بله! اینکه تلویزیون را در فضایی کمی فرورفته مقابل مبل ها قرار بدهیم و دری برای این فضا تعبیه کنیم که بتوانیم آن را ببندیم راه حل خوبی است تا روح خانه را از تاراج نجات دهید. به این ترتیب تلویزیون از دید ما و مهمانان ناپدید می‌شود و در عین حال هر وقت لازم داشته باشیم میتوانیم روی کاناپه لم بدهیم و تلویزیون نگاه کنیم. این خارج کردن تلویزیون از حیطه‌ی روابط دوستانه، محور روابط اجتماعی ما را ازتلویزیون به سمت خودمان می‌چرخاند و ما دست از بیننده‌ی صرف تلویزیون بودن برمی‌داریم تا خودمان در تئاتر زندگی نقشی بر عهده بگیریم.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. همیـــلا
    ۱۹ بهمن ۱۳۹۲

    راست میگید هااا
    ولی از اونجایی که نظر بنده هیچ نقشی تو چیدمان خونه نداره مجبورم وقتی مهمون میاد تلویزیون رو خاموش کنم یا اصلا به کسی یاد اوری نکنم که تلویزیونی هم هست !ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...