برای چشم‌های خیره به مانیتور - رنگی رنگی

برای چشم‌های خیره به مانیتور

برای چشم‌های خیره به مانیتور

برای خیلی از ما ۸ ساعت نشستن پای کامپیوتر و زل زدن به مانیتور تبدیل به یه کار روزانه و عادی شده. این عادت چه برای کار و شغل ما باشه، چه برای تفریح و تحصیل و … اگه بدون کنترل و مراقبت باشه، دیر یا زود مشکلات زیاد جسمی برای ما ایجاد می‌کنه.
چشم ما یکی از اولین اعضای بدن ماست که از استفاده مداوم و کنترل نشده از کامپیوتر آسیب می‌بینه. اگه بعد از چند ساعت کار احساس سوزش، خارش، تاری دید، سر درد، حساسیت به نور، سرخی، خستگی، سنگینی یا ورم در چشم‌تون می‌کنید، خبر بدی رو باید به اطلاع‌تون برسونیم: شما درگیر سندرم خستگی چشم شدید!
این سندرم راه‌های درمانی ساده‌ای داره که باید یادشون بگیرید تا چشم‌تون رو از این عوارض دردسرساز نجات بدید. تمرینات یوگای چشم می‌تونه کمک بزرگی برای چشمای شما باشه.
اولین تمرین اینه که کف دستاتون رو به هم بمالید تا گرم شن و اونا رو همزمان روی چشمای بسته‌تون بذارید. نذارید هیچ نوری به چشماتون برسه، فشاری به چشم و بینی‌تون نیارید، فقط به تاریکی فکر کنید و سه دقیقه به طور منظم و عمیق نفس بکشید.
دومین تمرین آرامبخش اینه که به نقطه خیلی دوری نگاه کنید. این کار به رفع خستگی چشماتون خیلی کمک می‌کنه.
برای حرکت بعدی چشماتون رو ببندین. با سر و با حرکات آروم عدد ۸ رو تجسم کنید و شکلش رو با سر بکشید. یعنی سرتون رو جوری حرکت بدید که انگار می‌خواهید عدد ۸ لاتین رو بنویسید. این تمرین تو ۳ دقیقه حال چشماتون رو جا میاره.
اگه تو خونه هستید یا محل کارتون بهتون اجازه یه ماساژ کوچیک رو می‌ده، حتما این ماساژ رو انجام بدید: یه حوله رو با آب گرم خیس کنید و روی پیشونی و گونه و گردن بمالید اما از مالیدن به چشماتون خودداری کنید.بعد از اینکه پوست مرطوب شد به آرامی پیشانی و پلک‌ها رو با نوک انگشتا ماساژ بدید.
اگه حوله و دم و دستگاه تمرین بالا رو ندارید یه سری به دستشویی بزنید و روی چشمای بسته‌تون آب سرد بپاشید. صورت‌تون رو بعد از این شستشو خشک نکنید و بذارید خودش خشک شه.
کمپرس سرد و گرم هم راه خوبی برای نجات چشمای خسته است. این کار گردش خون صورت و اطراف چشم رو تسریع و روان می‌کنه. ۲ تا حوله بردارید و یکی رو تو آب گرم و یکی رو تو آب سرد بذارید. اولین حوله رو بردارید (ترتیب حوله‌ها مهم نیست) و روی صورت و چشمای بسته‌تون بذارید، بعد جای حوله‌ها رو عوض کنید.
هیچ فشاری به چشماتون نیارید و مراقب شستشو‌ها و حوله‌ها باشید که تمیز باشن و باعث عفونت و مشکلات تازه نشن.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. گلناز
  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

  این سایت یک اپلیکیشن برای همچین مواقعی داره،فکر کنتم به درد بخوره.
  http://eyeleo.com/
  • نگار یعقوبی
   ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

   اینو تست می کنیم و اگه کار کنه، معرفیش میکنیم تو رنگی رنگی ! واقعا ممنون
   • گلناز
    ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

    خواهش می کنم 🙂
    من تستش کردم و برای من مفید بود.امیدوارم بقیه هم بتونن ازش استفاده کنن.
    • نگار یعقوبی
     ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

     من هم تستش کردم و خیلی خوبه ! معرفی میشه تا چند روز آینده. ممنونم 🙂
 2. سیاره آبی
  ۶ مرداد ۱۳۹۵

  چشمها را بسته با سر عد ۸ (فارسی) را مجسم کنیم را من نمی دونم خیلی ممون بسیار مفید بود
 3. Bita
  ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

  خیلی ممنونم ❤ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...