از شرق تا غرب دور : یوگا، فقط آسانا نیست - RangiRangi

از شرق تا غرب دور : یوگا، فقط آسانا نیست

از شرق تا غرب دور : یوگا، فقط آسانا نیست

این روزها همه جا صحبت از یوگا است. از کلاس‌های متنوعی که وجود دارد تا تورهای یوگا هند و روایت‌های مختلفی از تاثیری که یوگا بر زندگی شخصی و اجتماعی افراد می‌گذارد. چیزی که بیشتر مردم از یوگا می دانند، حرکات فیزیکی است که گاها با حرکات تنفسی همراه می شود تا موجبات آرامش روح و سلامتی جسم را فراهم می کنه. جالب است بدانید که یوگا فیزیکی که به حرکات آسانا معروف است، فقط یکی از مراحل ۸ گانه تعالی یوگا است و بقیه این مراحل معمولا در نظر گرفته نمی شوند.

علت اصلی این موضوع، به روح تجاری که یوگا پیدا کرده است برمی‌گردد. مراحل دیگر یوگا درونی‌تر هستند و آموزش آنها هم به زمان و تخصص بیشتری نیاز دارد. از طرفی تمرینات فیزیکی یوگا جذابیت‌های خاص خودش را دارد، می تواند جایگزین ورزش روزانه شما شود. این حرکات تاثیر خود را در زمان کوتاهی بر وضعیت جسمی و روحی شما می‌گذارد، ضمن اینکه این آثار حتی بعد از ترک یوگا مدت‌ها باقی می‌ماند. همه این‌ها باعث محبوبیت و ترجیح حرکات فیزیکی یوگا شده است.

این مدل جدید یوگا که به مدل غربی معروف است، اولین بار توسط آقای تئو برنارد به جامعه غرب معرفی شد. او در سال ۱۹۳۷ تجربیات سفر یک ساله‌اش به هند را در غالب سلسله مقالاتی منتشر کرد و به سرعت مورد پذیرش غرب قرار گرفت. پیش زمینه عرفان هندی یوگا به همراه ورزش‌های بدنی آن و مدلی که برنارد معرفی کرده بود به ذائقه غربی‌ها خوش آمد و باعث شد که او فقط دو سال بعد اولین موسسه آموزش یوگا به شیوه نوین را در آمریکا تاسیس کند. استقبال مردم از موسسه او، سود سرشاری را برایش رقم زد و یوگای تازه‌ای در این موسسه متولد شد.

آسانا و حرکات آن را کم و بیش می‌شناسید. حالا ببینیم بقیه مراحل یوگا چه چیزهایی هستند و ببینیم با پشت گوش انداختن آنها چه چیزی را از دست می‌دهیم. شاید بعد از آشنایی با این مراحل بخواهیم یوگای ناب و واقعی را تجربه کنیم.

بر طبق تعالیم پاتانجالی مسیر تعالی یوگا از هشت مرحله تشکیل شده است. این مراحل هر کدام به یکی از ابعاد زندگی می پردازد و هر مرحله باید به دنبال مرحله قبلی شروع شود. جالب است بدانید که در این ۸ مرحله فقط آسانا  شامل حرکات فیزیکی و ورزشی می شود و بقیه مراحل روی فکر و روح انسان تمرکز دارند.

یاما ( Yama ): این مرحله بر رفتار اخلاقی با دیگران و بهبود آن تاکید دارد.

نیاما (Niyama ): این مرحله بر بهبود اخلاق و شخصیت فرد تاکید دارد.

آسانا( Asana) :  انجام حرکات فیزیکی هدف اصلی این مرحله است.

پرانایاما (Pranayama ) : انجام حرکات تنفسی در این مرحله مورد توجه قرار می گیرد.

پراتیاهارا(Pratyahara):  دور ریختن حواس پنج گانه هدف اصلی این مرحله است. به این معنی که دنیای بیرون را به دنیای درون خود متصل کرده و جهان را با چشم درونی خود ببینیم.

دهارانا(Dharana):  تمرکز، به این معنی که بتوانیم فکرمان را متمرکز بر چیزی کنیم بدون اینکه عوامل درونی یا خارجی بتوانند مزاحم ما شوند.

دهیانا(Dhyana):  مدیتیشن، این مرحله در ادامه مرحله قبل است. اما دیگر هدف تمرکز بر یک موضوع خاص نیست، بلکه هدف تمرکز بر روی همه آنچه که وجود دارد، است.

سامادهی(Samadhi):  آخرین مرحله از یوگا و همان شکوفایی روح است که در این مرحله شخص به هماهنگی کامل با جهان رسیده است و از دیدگاه جدیدی جهان را نظاره می کند.

خب حالا چی کار کنیم؟ مسلما اگر کلاس یوگا می رویم، نباید فردا قطعش کنیم یا برویم  سخنرانی تندی هم در کلاس کنیم. به این ترتیب خودتان را از همان بهره‌ای که حرکات آسانا می‌بردید محروم خواهید کرد و انگیزه کسانی را که همراه شما ورزش می‌کردند، خواهید کشت. بهترین کار این است که شروع کنید به مطالعه بیشتر، جمع کردن اطلاعات و  تلاش کردن برای رسیدن به آرامش جسم و روان که هدف اصلی یوگا و تعالیم آن است.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. جیران
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۱

  خیلی جالب بود! من خودم مدتهاست کم و بیش یوگا می کنم! ولی فقط به طرف یوگای فیزیکی یا همون آساناها کشیده شده بودم و همیشه فکر می کردم که یوگای ذهنی, مدیتیشن, تمرکز و… بخشهای جدایی از یوگای فیزیکی هستند و خودم را هنوز در مرحله ی درگیری با آن بخش ها نمی دیدم! اما حالا فکر کنم بهتر است یه خورده بیشتر مطالعه کنم!:)
  • نگار یعقوبی
   ۲۶ مرداد ۱۳۹۱

   کلا اینی که وقتی یه کاری رو شروع می کنی وسطاش اطلاعات بیشتر بخونی خیلی خوبه !
 2. شبنم
  ۳۰ دی ۱۳۹۱

  من نزدیک به سه سال است که یوگای فیزیکی رو شروع کردم و خوشبختانه با جایی مناسبی آشنا شدم، والبته که روزی که وارد کلاس یوگا شدم کاملا بدون قضاوت باهاش آشنا شدم و به همین دلیل آروم آروم باهاش جلو آمدم و لذت بردم و دلم میخواد روزی بتونم به دیگران به خوبی ودرست منتقل کنم .. چند تا نکته رو لازم میدونم بگم: ۱٫لطفا جای درست و معلم آشنا به فن رو انتخاب کنن ۲٫ هرکسی ابتدا فقط و فقط با یوگای فیزیکی (آساناها) شروع کند و رفته رفته و بعداز سالها تمرین تازه اگر خواست سراغ یوگای ذهنی و مدیتیشن برود که البته بسیار احتیاج به تبحر استاد داره وگرنه آثار درستی به جا نمیذاره!ابتدا جسم باید به تعادل برسه بعد روح ! ۳٫ حال خوش یوگارو هرکسی خودش به تنهایی و بدون رقابت باید تجربه کنه و اگه این حس پیدا کردادامه بده. ۴٫یوگا برای همه سنین و همه جنسی و با هر وضعیت جسمانی قابل انجام است اما هرکسی بنا به شرایط فیزیکیش و محدودیتهاش باید از آن استفاده کنه. ۵٫ ودرآخر یادمون نره که یوگا تاکید روی تعادل داره!
  • الی
   ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳

   salam
   mishe begid koja kelase youga raftid??
   mamnoon misham begin
 3. naghmeh
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

  نگار جان، اون پاراگراف آخرت خیلی جالب بود! نرین سر کلاس سخنرانی کنین، کلی خندیدم.
  من خودم یوگا رو شخصی و با کتاب شروع کردم که در این صورت حرکتی مثل ایستادن روی سر رو اصلاً کار نکردم و نخواهم کرد. اون تکه ای که نوشتی سریع اثر می کنه درسته. یوگیست ها معتقدند که چون روی چاکراها اثر میکنه خیلی ثمر بخش هست. یک نکته جالب دیگه هم داره که در کاهش وزن خیلی موثره، اشتها رو کم میکنه، کمتر از وقتی که ورزشهای دیگه می کنی.
 4. akram
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۲

  خیلی عالی بود مخصوصا نظرات دوستان من تازه یوگا رو شروع کردم یک کم نا امید شده بودم که چرا همش داریم تمرینات فیزیکی می کنیم . لطفا در مورد مسائل یوگا بیشتر اطلاع رسانی کنید ون اکثر منابع خوب به زبان لاتین است. 🙂 متشکرم.
 5. فرید
  ۲۴ مهر ۱۳۹۲

  راجب ترنسندنتال مدیتیشن هم مطلب بنویسید که خیلی خوب و سریع اثر مثبتی بر روح فکر و اخلاق انسان میگذارد
 6. AySan
  ۳ فروردین ۱۳۹۳

  یوگا واقعا معجزه میکنه 🙂 دیدم که میگماااا 😉ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...