از شرق تا غرب دور : فنگ‌شویی، انرژی کائنات در دستان ما - RangiRangi

از شرق تا غرب دور : فنگ‌شویی، انرژی کائنات در دستان ما

از شرق تا غرب دور : فنگ‌شویی، انرژی کائنات در دستان ما

مجموعه نوشته های از شرق تا غرب دور سعی در ارائه اطلاعات پایه‌ای در مورد آیین‌ها و سنت‌های قدیمی داره که به نوعی برای بهبود زندگی به وجود آمده‌اند. در این مطالب هیچ جهت‌گیری مثبت یا منفی وجود نداره و هدف، آشنا کردن خواننده با این مفاهیم بدون درگیر شدن در حواشی آنها است. با توجه به اینکه امروزه بیشتر این آیین‌ها رنگ و بوی غربی به خودشون گرفتن و جنبه تجاری پیدا کردن، این دیدگاه کمک می کنه خواننده بدون پیش فرض با آنها آشنا شده و دور از این هیاهوی تبلیغاتی و تجاری انتخاب صحیحی برای زندگی خودش داشته باشه.

فنگ شویی یکی از آداب باستانی چینی است که قدمتی ۴۰۰۰ ساله داره. این سنت و هنر بر اساس مفهوم انرژی حیاتی – که “چی” نامیده می شه، شکل گرفته و پیروان این مکتب تلاش می کنن با استفاده تعالیم فنگ‌شویی و به کارگیری انرژی چی، خوشبختی و طول عمر بیشتری داشته باشن. ترجمه کلمه فنگ‌شویی در زبان انگلیسی ” باد – آب ” است. “چی” توسط باد پخش و زمانی که به آب می‌رسه، انباشته و زیاد می‌شه.

برای اینکه دقیق‌تر بفهمیم فنگ‌شویی یعنی چی، اول باید بیشتر در مورد “انرژی چی” بدونیم. در فرهنگ چینی، “چی” را انرژی حیاتی که درهر موجود زنده جریان داره، تعریف می کنن. این انرژی نقش مهمی در هنرهای رزمی و طب سنتی چین داره و اعتقاد دارن که با شناخت درست هارمونی و جریان چی، می‌شه کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و بیماری‌ها را درمان کرد.

توی آیین‌های چینی، روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای سر و کله زدن با “چی” وجود داره. مثل ورزش تای‌چی، رژیم‌‌های غذایی مختلف، گیاه درمانی و کلی چیزهای دیگه. فنگ‌شویی هم یکی از همین آیین‌هاست که تمرکزش رو بر هدایت درست جریان “چی” از طریق چیدمان و قرار گرفتن درست اشیا گذاشته شده.

طرفداران فنگ‌شویی، معتقدند که با انجام دادن تعالیم فنگ‌شویی و بهبود جریان “چی” می تونن کیفیت زندگی خودشون را بالا ببرند. دو نوع انرژی “چی” تعریف می شه که “شنگ چی” انرژی مثبت و “شا چی” یا انرژی منفی نامیده می شن و هدف فنگ‌شویی بالا بردن “شنگ چی” و کاهش “شا چی” است.

با توجه به اینکه شما از کدوم مکتب فنگ‌شویی بخواهید استفاده بکنین، روش استفاد تون از فنگ شویی فرق می کنه. ما دو مکتب سنتی مهم داریم که راه ۴۰۰۰ ساله فنگ‌شویی را دنبال می‌کنن و دو مکتب مدرن که آموزه‌های مکاتب سنتی را مخلوط کرده و مدلی جدید و تجاری برای جامعه غربی به وجود آورده اند.

در مطلب بعدی درباره هر کدوم از این مفاهیم و کارکردهاش توضیح می‌دیم.

قسمت دوم : آشنایی با مکاتب فنگ‌شویی

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...