از شرق تا غرب دور - درمان با داروهای آبکی و بی‌ضرر - RangiRangi

از شرق تا غرب دور – درمان با داروهای آبکی و بی‌ضرر

از شرق تا غرب دور  – درمان با داروهای آبکی و بی‌ضرر

هومیوپاتی یا همیوپاتی یکی از انواع طب‌های مکمل و بی‌عارضه است که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد، اما عمر این درمان در ایران به ۲۰ سال هم نمی‌رسد. این روش درمان توسط یک پزشک آلمانی به نام ساموئل هانمن ابداع و معرفی شد. ترکیب اصلی داروهای هومیوپاتی آب و عصاره گیاهان دارویی است. به همین دلیل این داروها برای همه افراد حتی مادران باردار هم بی‌ضرر است. این روش درمانی به غیر از داروهای عجیب خود از روان‌درمانی هم برای درمان بیماری‌های جسمی استفاده می‌کند

هومیوپاتی حساب زیادی روی قدرت خوددرمانی بدن باز می‌کند. یعنی شرایطی را به وجود می آورد که سیستم ایمنی بدن تقویت شده تا خودش بتواند عامل بیماری را از بین ببرد. در این درمان، فقط به عوارض فیزیکی بیماری توجه نمی شود و پزشک برای اینکه بتواند علت و ریشه بیماری را تشخیص دهد، نیاز دارد که حالت روحی و وضعیت عاطفی عصبی بیمار را نیز بشناسد و با توجه به مجموع این اطلاعات برای درمان تصمیم بگیرد.

آیا هومیوپاتی موثر است؟

در مورد موثر بودن یا نبودن هومیوپاتی، بحث های بسیار گوناگونی صورت گرفته است و هنوز هیچ نظری که همه گروه‌ها را اقناع کند وجود ندارد. هومیوپاتی از جنبه‌ها زیادی با اصول اولیه علم کلاسیک پزشکی تفاوت دارد. به عنوان مثال در هومیوپاتی عنوان می شود هرچقدر دارو رقیق‌تر باشد، موثرتر است. در صورتی که در پزشکی کلاسیک، تاثیر مستقیمی بین میزان دوز ماده موثرو اثر بخشی آن وجود دارد. این اختلاف نظرها تا جایی پیش رفته است که بسیاری از پزشکان، هومیوپاتی را در حد دارو نمایی معرفی می‌کنند و ارزش بیشتری برای آن قائل نیستند. از طرف دیگر مقالات و مستندات زیادی توسط طرفداران هومیوپاتی منتشر شده است که موثر بودن هومیوپاتی را در درمان بیماری‌های زیادی ثابت می‌کند.

روش درمان:

در صورتی که به دکتر هومیوپاتی مراجعه کنید، برای شناخت ریشه بیماری ابتدا  پزشک مصاحبه کاملی با بیمار انجام می‌دهد. این مصاحبه نه فقط در مورد بیماری، بلکه در مورد عادات رفتاری، وضعیت روحی و روانی، میزان حساسیت بیمار به سرما و گرما و … است. در واقع این مصاحبه ترکیبی از سوالات پزشکی و روان کاوی است که در نهایت کمک می‌کند پزشک به ریشه اصلی بیماری پی ببرد که ممکن است ریشه روحی روانی و نه فیزیکی داشته باشد.

در مرحله بعد با توجه به تشخیص پزشک داروی مورد نیاز تجویز می شود. این دارو محلول رقیق شده ماده موثر است. ماده موثر چیزی است که به تشخیص پزشک، موجب به وجود آمدن علایم بیماری شما در انسان سالم می‌گردد.

به خاطر غلظت خیلی پایین این محلول، مصرف آن معمولا ضرری در پی ندارد و عوارض جانبی خاصی از درمان هومیوپاتی به وجود نمی آید و بنابراین می توان بدون نگرانی آن را مصرف کرد اما نکته اصلی که باید به آن توجه کرد این است که هنوز اثبات قطعی برای موثر بودن هومیوپاتی وجود ندارد و بدون مشورت پزشک به هیچ عنوان نباید درمان های کلاسیک را خودسرانه قطع کرد.

به گفته متخصصان هومیوپاتی این روش برای درمان هر بیماری موثر است به شرطی که نیروی حیاتی آن قسمت از بین نرفته باشد و خودش توانایی جنگیدن با عامل بیماری را داشته باشد که این موضوع را دکتر هومیوپات تشخیص می‌دهد.

هومیوپاتی در ایران و دیگر کشورها:

همان گونه که اختلاف نظر زیادی در مورد موثر بودن یا نبودن هومیوپاتی وجود دارد، در استفاده شدن یا نشدن آن در کشورهای مختلف هم اختلاف وجود دارد.

در سال ۱۹۹۲ در شورای اتحادیه اروپادر قانونی تصویب شد که به موجب آن کشورهای عضو می‌توانستند داروهای هومیوپاتی را به ثبت برسانند، بدون آنکه نیازی به اثبات موثر بودن پزشکی آنها وجودداشته باشد. در واقع با توجه به درجه رقیق بودن خیلی زیاد داروهای هومیوپاتی، اثبات شد که این داروها ضرری برای بیمار ایجاد نمی‌کند و بنابراین تجویز آنها، مشکلی ندارد. این داروها در سال‌های قبل از ۲۰۰۰ طرفداران زیادی داشت، اما به تدریج از تعداد این طرفداران کاسته شد. به عنوان مثال در انگلیس بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، تعداد تجویزهای هومیوپاتی ۸۵% افت داشته است.

در آمریکا نیز تقریبا شرایط مشابهی وجود دارد. داروهای هومیوپاتی در آمریکا تحت نظارت سازمان دارویی آمریکا(FDA )  قرار دارند ولی به علت نوع خاص درمان هومیوپاتی چند استثناء بین تایید این داروها و دیگر داروهای شیمیایی وجود دارد. مثلا نیازی نیست که موثر بودن این داروها اثبات شود یا نیازی نیست شرایط تولید آنها و انطباق دقیق با تاریخ انقضا رعایت شود. از طرفی این داروها حتما باید برچسب داروی هومیوپاتی را داشته باشند و بیشتر داروهای هومیوپاتی را می توان بدون نسخه از داروخانه‌ها دریافت کرد.

در ایران، این شاخه درمان نسبت به کشورهای پیشرفته، جوان است و منتقدان و طرفداران جدی خودش را دارد.  سایت انجمن هومیوپاتی ایران، اطلاعات خوبی در مورد این شیوه درمان و نظر طرفداران آن در مورد این شیوه در اختیارتان قرار می‌دهد. از طرف دیگر خواندن این مناظره که بین دو پزشک طرفدار و مخالف هومیوپاتی در هفته نامه پزشکی سپید منتشر شده است، خالی از لطف نیست.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...