از شرق تا غرب دور - تای چی - RangiRangi

از شرق تا غرب دور – تای چی

از شرق تا غرب دور – تای چی

تایچی یا تایچی چوان، یکی از هنرهای رزمی سنتی چینی است که برای بهبود سلامتی، افزایش عمر و آرامش روحی انجام می‌شود. در این ورزش حرکات به نرمی اجرا می‌شوند و همین جریان آرام تایچی را در دسته هنرهای رزمی ملایم قرار داده است.

تایچی برای هدایت درست انرژی حیاتی (چی) به وجود آمده است. به باور چینیان باستان، تقویت این نیرو موجب به دست آوردن سلامت جسمانی و تعادل روحی و همین طور قدرت بدنی می‌شود. این تقویت از طریق برقراری تعادل بین نیروهای دوگانه یین و ینگ انجام می شود.

یین و ینگ در واقع به دو قطبی بودن جهان و اجزای آن اشاره دارند، خیر و شر، شب و روز، مرد و زن و … نشانه‌های این تضاد فراگیر هستند.

در واقع یین و ینگ دو نیروی متضاد نیستند، آنها دو نیروی مکمل هستند که وجودشان به یکدیگر وابسته است و آرامش نهایی در تعادل آنها است.

تمرینات تایچی از ۵ سری تمرین اصلی تشکیل می‌شود.

نی گنگ(Neygong) :  در این بخش، تمرکز بر هماهنگی تنفس و حرکات بدن برای هماهنگی انرژی درون و بیرون است.

توی شو ( Tuishou ): در این سری حرکات از تایچی، حرکات دو نفره به منظور بالابردن زمان‌بندی، انعطاف، سرعت پاسخ دهی و هماهنگی انجام می‌شود.

سان شو( Sanshou ):  این قسمت به تکنیک‌های دفاع شخصی می‌پردازد.

اسلحه: آموزش‌های مرتبط با اسلحه در سطوح بالای تایچی و بعد از تسلط بر فنون دست انجام می‌شود.

حرکات تکی دست: این حرکات که معروف‌ترین حرکات تایچی هستند،  بر حرکات آرام و منظم دست تمرکز دارند.

در مورد تاثیرات درمانی تایچی، ادعای زیادی شده است و نتایج مثبت زیادی مشاهده شده، تا حدی که گروهی ادعا می کنند تایچی برای درمان امراض ژنتیکی نیز مفید است. به هر حال مهمترین فواید علمی که از تایچی ثابت شده است در بهبود امراض قلبی و جلوگیری از مشکلات قلبی و همین طور کاهش استرس و بالا بردن سلامت فکری است. در کشورهای پیشرفته تایچی در بسیاری از بیمارستان‌ها تمرین می‌شود و پزشکان قلب، این ورزش را برای بهبود سریع‌تر به بیماران خود توصیه می‌کنند.

بهتر است قبل از اینکه مبتلا به یکی از امراض قلبی شویم، سراغ این ورزش قدیمی برویم. تایچی نیازی به هیچ وسیله و ابزار خاصی ندارد و شروع آن بسیار آسان است. بهتر است قبل از شروع به این نکات توجه کنید.

 1. اول اینکه از اسم‌های عجیب غریب نترسید. تایچی ورزشی است که از چین باستان شروع شده و اسم‌های عجیب جزیی از تاریخچه آن است. لازم نیست شما از این اسم‌ها وحشت کنید، فقط بدانید که دنبال روش‌های رزمی تایچی نیستید و می خواهید برای بهبود سلامتتان ورزش کنید. خیلی راحت جای مناسب را پیدا خواهید کرد.
 2. اگر مشکلات عضلانی استخوانی حرکتی دارید یا داروهایی مصرف می‌کنید که حالت گیجی به شما می‌دهد، بهتر است قبل از شروع تایچی با پزشک‌ مشورت کنید.
 3. تایچی ورزشی است که انجام گروهی آن و حضور در گروهی همسان، اثربخشی آن را بیشتر می کند. بنابراین بهتر است قبل از اینکه به کلاسی بروید، یک جلسه آزمایشی بروید تا ببینین حال و هوای کلی کلاس چطور است و شما در آن احساس راحتی می‌کنید یا نه.
 4. خوب هنوز هیچ مرجع رسم و تایید شده‌ای برای درجه‌بندی مربیان تایچی وجود ندارد. بهترین راه برای انتخاب معلم درست، مشورت با اطرافیان و همین طور صحبت با خود معلم است. بعد از این صحبت‌ها تصمیم به انتخاب معلم بگیرید.
 5. درست است که تایچی هیچ لباس خاصی ندارد، اما هرچقدر لباستان راحت‌تر باشد حرکات را نرم‌تر انجام می‌دهید.
 6. تحقیقات پزشکی که تایچی را توصیه می‌کنند، همه متفق‌القول هستند که برای رسیدن به نتایج دلخواه، حداقل ۱۲ هفته به طور ییک یا دوباره در هفته، باید به طور مستمر ورزش را انجام دهید. بنابراین پشتکار داشته باشید.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. روشنک
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۶

  سپاس رنگی رنگی جان بابت مطالب مفید
  آیا شما یه جای رنگی آموزش دفاع شخصی مخصوص خانم ها سراغ دارید؟
  باتشکر??ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...