از شرق تا غرب دور : آشنایی با مکاتب فنگ‌شویی - RangiRangi

از شرق تا غرب دور: آشنایی با مکاتب فنگ‌شویی

از شرق تا غرب دور: آشنایی با مکاتب فنگ‌شویی

همانطور که قبلا درباره مفهوم کلی فنگ‌شویی خوندید، این شیوه چیدمان باستانی برای بهره‌گیری از انرژی جاری در محیط زندگیه. طرفداران این آیین هر کدوم پیرو یکی از شیوه‌ها و مکاتب فنگ‌شویی هستن. حالا بد نیست که با این مکاتب اصول کارشون آشنا شیم.

 مکتب فرم و شکل

در این مکتب، تمرکز بر شکل و نحوه قرارگرفتن عناصر جغرافیایی نظیر کوه، دشت، ساختمان‌ها و در یک کلمه محیط اطراف است. با بررسی این عناصر و نحوه قرارگرفتن آنها، پیروان این مکتب بهترین نقطه را برای بهره بردن حداکثری از “چی” پیدا کرده و ساختمان‌ها را بر آن اساس می سازند. این مکتب همچنین ازمفاهیم مرتبط با حیوانات پنج گانه آسمانی چین ( ققنوس، اژدهای سبز، ببر سفید، لاکپشت سیاه و مار زرد) و عناصر پنج گانه چینی (چوب، آتش، زمین، فلز و آب) بهره می گیرد.

از این مکتب بیشتر برای تعیین محل ساختمان‌های مهم نظیر معابد استفاده می‌شده است.

مکتب قطب‌نما

این مکتب با اختراع قطب‌نما شکل گرفت. ابزار اصلی مورد استفاده در ایم مکتب فنگ‌شویی، قطب‌نمایی مخصوص به نام لوپان است که با کمک آن جریان انرژی در محل را تشخیص می‌دهند و سپس به اصلاحات لازم دست می زنند. ابزار دیگری که در این مکتب استفاده می شود Bagua نام دارد که با کمک آن محل زندگی شخص را به ۸ قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را به یکی ابعاد زندگی (شهرت – ازدواج و روابط عاطفی – فرزند، خلاقیت – سفر – شغل –دانش درونی – خانواده – ثروت ) نسبت می دهند.

پیروان این مکتب اعتقاد دارند که با چیدمان درست وسایل می توانند محیطی به وجود بیاورند که موجب پیشرفت در ابعاد ۸ گانه شود.

مکتب Aspiration  

این مدل بیشتر بر استفاده از  Bagua و ۸ بعد زندگی تکیه دارد و جزو مکاتب جدید و مدرن آیین فنگ‌شویی است. در این مکتب ۸ بعد با یکی از جهت‌های ۸ گانه جغرافیایی مرتبط شده است و هدف آن بهبود ابعاد ۸ گانه است.

مکتب Black Sec

این مکتب که تمرکز اصلی آن بر چیدمان داخلی ساختمان است، در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط یک استاد چینی در آمریکا معرفی شد و ترکیبی از اصول سنتی فنگ‌شویی، مکتب بودایی تبت و مکتب تائو است. این مکتب چیزی فراتر از فنگ‌شویی را معرفی می‌کند و سعی دارد به عنوان یک راه و روش زندگی خودش را معرفی کند.

خرافه یا واقعیت؟

صحبت‌های زیادی درباره اینکه فنگ‌شویی و انرژی “چی” واقعا وجود داره یا نه، شده. حقیقت اینه که هنوز هیچ گروه و مرکز علمی این موضوع را تایید رسمی نکرده، ولی در هنرهای رزمی چین توانایی‌های خارق‌العاده‌ای وجود داره که چینی‌ها اون رو استفاده از انرژی “چی” نسبت می‌دن و مخالفان هم توجیهی برای این قابلیت‌های ماورایی پیدا نکردن.

می‌تونید این ویدیو را که توسط نشنال جئوگرافی تهیه شده، ببینید. توی این ویدیو، تعدادی دانشمند تحت شرایط کنترل شده، با کمک یکی از استادان رزمی چین، تعدادی آزمایش انجام دادن که توانایی‌های عجیب و غریب این افراد رو نشون میده. توانایی‌هایی که خود استادان ادعا می کنند فقط به خاطر تقویت نیروی چی به وجود اومده.

از طرف دیگه، خود دولت چین، در سال ۱۹۴۹  و در جریان انقلاب فرهنگی چین، رسما اعلام کرد که فنگ‌شویی، خرافه است و ترویج این فرهنگ را ممنوع اعلام کرد. به هرحال با پایان انقلاب فرهنگی چین، سختگیری‌های دولتی کمتر شد، ولی هنوز هم در چین امروز، فنگ‌شویی به صورت قانونی به رسمیت شناخته نمی‌شه و کسی اجازه ثبت شرکت و خدمات با عنوان مشاوره و راهنمایی فنگ شویی نداره. به علت مخالفت‌های دولتی صورت گرفته، در حال حاضر کمتر از یک سوم مردم چین، به فنگ‌شویی اعتقاد دارن و گفته می‌شه که این تعداد در بین نسل جوان بسیار کمتر است.

فنگ‌شویی یک فرهنگ و آیین زندگی قدیمیه. مثل همه فرهنگ‌ها تغییر کرده تا تونسته تا به امروز پیش بیاد. برای مردم زیادی تو دنیا این یک هنر سرگرم‌کننده و اصیله و عده‌ای هم هستن که بنیان فکری‌شون رو بر اساس فنگ‌شویی و آیین‌های مرتبط با اون چیدن. البته عده‌ زیادی هم هستند که هیچ علاقه‌ای و اعتقادی به حضور و تنظیم انرژی کائنات تو اتاق خواب‌شون ندارن. متعلق به هر گروهی باشیم، به هرحال فهمیدن و درک شیوه معماری و دکوراسیون دنیای پر رمز و راز چین باستان لطف خودش رو داره.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...