آیا من دیابت پنهان دارم؟ - رنگی رنگی

آیا من دیابت پنهان دارم؟

آیا من دیابت پنهان دارم؟

قبل از اینکه آدمها به دیابت نوع ۲ مبتلا بشن، دوره ای رو میگذرونن که در اون هیچ کدوم از علائم مربوط به عارضه دیابت، که به اون حالت دیابت پنهان گفته میشه. در این حالت، قند خون فرد بالاتر از میزان طبیعی هست، اما نه به میزانی که به عنوان دیابت شناخته بشه. بنابراین خیلی مهمه که افراد در دوره ی پنهان عارضه خودشون رو تشخیص بدن، تا به عوارضی مثل مشکلات قلب و عروق، چشم و کلیه دچار نشن. معمولا مبتلایان به دیابت ۲، بعد از شروع عوارض از بیماری شون خبردار میشن.

اول از همه باید بدونیم چه کسانی بیشتر در معرض دیابت نوع ۲ قرار دارند؟

افراد جزو این دسته کسانی هستند که سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت نوع ۲ دارن، افرادی که دچار چاقی یا اضافه وزن بوده و یا اندازه دور شکم آنها بالاست (چاقی شکمی)، افراد دارای کلسترول یا تری گلیسیرید بالا، افرادی که فعالیت بدنی زیادی ندارند و یا زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان کیست هستند. سن بالا هم میتونه عاملی برای ابتلا به دیابت باشه، چون با افزایش سن، بدن توانایی کمتری در جذب گلوکز خواهد داشت و در نتیجه احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر خواهد شد.

اگر جزو این دسته افرادی که ذکر کردیم هستید، از الان باید به فکر پیشگیری باشید. حتی اگه مشمول هیچ کدوم از علائم بالا نیستید، بهتره از علائم دیابت پنهان اطلاع داشته باشید. گرچه دیبات پنهان علائم آنچنانی نداره، با این حال ممکنه علائمی مثل تشنگی غیرعادی، تکرر ادرار، تاری دید و خستگی زیاد دیده بشه. علاوه بر اینها، امروزه دیابت پنهان رو میشه از روی آزمایش قند خون هم تشخیص داد.

درصورتی که علائم دیابت پنهان، قبل از ابتلا به دیابت نوع۲ تشخیص داده بشه، امکان پیشگیری از ابتلا وجود داره و میتونه فرصتی باشه برای جلوگیری از عوارض خطرناک. دیابت پنهان به راحتی با داشتن رژیم غذایی مناسب و یک برنامه ی درست ورزش کردن و پرهیز از عوامل خطرناکی مثل سیگار قابل درمانه.

 

اینجا می تونید ریسک ابتلا به دیابت خودتون رو بسنجید

Gabric Sponsor

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر





رنگی رنگی یعنی...