آشپزی خلاق: عدسی مرده زنده کُن - RangiRangi

آشپزی خلاق: عدسی مرده زنده کُن

آشپزی خلاق: عدسی مرده زنده کُن

حتما همه‌تون تا حالا هزار بار عدسی خوردید. اما الان یه عدسی‌ای یاد می‌گیرید که تو یکسری نسخ قدیمی آشپزی قید شده که این نوع خاص عدسی می‌تونه زمانی که قرص ماه کامل و وسط  آسمونه مرده‌ای رو که دو ساعت از مرگش گذشته زنده کنه.

این عدسی ترکیبی از یه عدسی ترکی به اسم “شیله” و یه ذره خلاقیت به دست می‌آد. هم آسونه، هم شکم پرکن و هم خوشمزه است.

یکی دو لیوان عدس بریزید تو سینی و با دقت پاک کنید، حتی تو عدس‌های بسته‌بندی شده سنگ‌ریزه‌هایی پیدا می‌شه که ظاهرشون مثل سنگ و باطن‌شون یه جور فولاد دندان‌شکنه. احتمال این وجود داره که کارگذاشتن این سنگ‌نماها کار دندون‌پزشکا باشه. بگذریم.

حالا عدسا‌ها رو بریزید تو یه قابلمه نسبتا بزرگ و هفت هشت لیوان آب بریزد توش و بذارید بپزه. عدس اگر ۱۰ سال تو انبار مغازه نمونده باشه نیم ساعته می‌پزه. حالا یه دونه پیاز متوسط رو نگینی (حبه) کنید و بریزید توش، نصف لیوان هم برنج بریزید توش، زردچوبه رو یه کمی بیشتر از حدی که برای غذاهای معمول می‌ریزید، اضافه کنید. فلفل سیاه رو هم همینطور. حتما خودتون قبل از اینکه بگم نمک رو ریختید. حالا اندازه یه لیوان گشنیز خرد شده به این ترکیب اضافه کنید و بذارید تا موقعی که برنجا له شدن و لعاب دادن بپزه. تو این مدت یکی دو بار درست و حسابی غذا رو هم بزنید که ته نگیره.

تو این مدت ممکنه شما، یا مهمونتون از بوی اشتهاآور غذا دیوانه شده باشید، اما به خودتون مسلط باشید و یه ذره دیگه گشنیز خرد کنید.

حالا که غذا آماده شده اونو تو یه ظرف خوشگل بریزید، روش یه کمی گشنیز خام و اگر خودتون دوست دارید گلپر بپاشید. می‌تونید این عدسی رو با لیموترش و روغن زیتون بخورید ولی چاشنی این غذا تو ورژن ترکی‌ش فلفل سیاه زیاده. به جای پیازهای نگینی هم همون اول که عدس رو می‌پزن، پیازهای خیلی کوچولو رو همونطوری درسته می‌ندازن تو غذا. در واقع “شیله” یه جور سوپ سرماخوردگیه، که خیلی هم خوشمزه است. اما این ورژنی که بالا گفتم خیلی از اون خوشمزه‌تره و اصلا هم یاد بیماری و این چیزا نمی‌افتین.

یکی از چیزایی که می‌تونید سرخود به این ترکیب اضافه کنید سیب‌زمینی حبه شده است. من نگفتم که اگر به ذهنتون رسید احساس خلاق بودن بیشتری بهتون دست بده. اگر می‌خواهید سیب‌زمینی رو هم تو این عدسی داشته باشید، ۱۰ دقیقه‌ای قبل از اضافه کردن برنج سیب‌زمینی‌های خرد شده رو بریزید تو قابلمه. 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. صدیقه انارکی
  ۲۱ آذر ۱۳۹۱

  یعنی عنواناتون منو مرده
  دمتون درست
  خیلی وقت بود خلاقیت آشپزیانه م کور شده بود
  انگار داره کم کم زنده میشه
  راستی من از سایت نارنجی پریدم اینجا
  خیلی خوشحالم
  حس این دخترا رو دارم که عاشق لباس خریدنن و بعد مدت ها که لباس تازه میخرن میخان پرواز کنن :DDDD
  • نگار یعقوبی
   ۲۱ آذر ۱۳۹۱

   خب میگم آشپزیهاتو بنویس برامون !
 2. ساناز
  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

  رب گوجه هم داره؟؟؟؟
 3. شپیده
  ۱۹ بهمن ۱۳۹۳

  سلام وقتتون رنگی رنگی.
  یعنی من عاشق مراحل پخت سوپتون شدم.آدم هم میخنده هم غذا یاد میگیره.
  ولی خودمونیما…دلم سوپ ساحره خواست.
  اما بیشتر ازین وقت رنگیتون رو نمییگیرم.
  دلاتون همیشه سبز و آبی و زرد و بنفش و صورتی و خلاصه هرچی رنگ قشنگ و شاد تو دنیا هست باشه.
 4. نیلوفر
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۴

  سلام.من دستور این سوپ را سال ۹۱خوانده بودم ،ولی فقط اسمش یادم مانده بود-مرده زنده کن!-عجب اسم خوبی.حالا سال ۹۴هست،مامانم سرماخورده و من ساعت ۱.۳۰ بعد از نیمه شب،مجدد با این اسم ،دستور سوپ را پیدا کردم و دارم برای صبحانه مامان،می پزم!!ممنون.برای ذوق و سلیقه شما.بخصوص سلیقه نام گذاری.ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...