آشپزی خلاق: ته‌چین مرغ بدون خلاقیت - RangiRangi

آشپزی خلاق: ته‌چین مرغ بدون خلاقیت

آشپزی خلاق: ته‌چین مرغ بدون خلاقیت

قرار بود این سری دستورای آشپزی خلاقانه باشه و کاری به کار غذاهای مرسوم نداشته باشه. اما یکی از خواننده‌ها کامنت گذاشته که دوست داره طرز پخت ته‌چین مرغ رو یاد بگیره . ما که بخیل نیستیم دستور پخت رو می‌دیم و شاید موقع پخت خلاقیت خودتون پر و بالی گرفت و از این ته‌چین غذای تازه‌ای درآوردید.

خب شروع کنیم. چند تیکه مرغ بپزید. بهتره از سینه مرغ و ران کوچک مرغ استقاده کنید. اما قانون نیست. اصلا خلاقیت رو از همینجا وارد بازی می‌کنیم. مثلا من اگر الان می‌خواستم این غذا رو بپزم دل و بال و گردن رو هم اضافه می‌کردم. پختن بی بوی مرغ رو بلدید؟

یعنی یک بار بذارید مرغ تو آب نسبتا زیاد بپزه و نیم پز که شد اون آب رو خالی کنید. دوباره آب جوش بریزید، این بار با یک پیاز متوسط که چهارتیکه کردید، یک حبه سیر یا کمی پودر سیر و زردچوبه و فلفل و دارچین بپزید. مرغ‌ها که پختن آبکشی کنید و بذاریدشون کنار.

تو این مدت بیکار نمونید. سه پیمونه برنج رو آبکش کنید. اگر مثل من از برنج کته بیشتر خوشتون می‌آد مثل یه کته ساده تا مرحله دم‌کنی پیش برید و همینجا کار برنج رو متوقف کنید. حواستون باشه که وقتی شروع به پختن برنج کنید که کار مرغ‌ رو به اتمام باشه.

حالا یک تخم مرغ رو تو یه کاسه بشکنید و حسابی با چنگال بزنید. تخم مرغ اگر کم زده بشه بوی بدی می‌گیره. بعد از ۱۰ دقیقه یک لیوان ماست اضافه کنید و باز هم بزنید. چیزی که از ته‌چین، یک غذای باشکوه می‌سازه زعفرونه. یک مقدار زعفرون دم کنید و به این مخلوط تخم و مرغ و ماست اضافه کنید. حالا کمی نمک اضافه کنید.

برید سراغ برنجی که آماده دم کشیدنه. شروع کنید به ریختن برنج توی کاسه ماستی. اصولا نصف یا کمی کمتر از نصف برنج باید ریخته بشه. به چشم و غریزه اعتماد کنید و هر وقت فکر کردید مقدار برنج کافیه دست بردارید. قابلمه‌ رو بذارید روی اجاق و کف اون روغن بریزید. وقتی داغ شد، این کاسه برنج رو خالی کنید کف قابلمه. مرغ‌ها را بچینید روی این برنج. اگر دوست دارید تکه‌های مرغ سرخ بشن می‌تونید چند تکه رو قبل از ریختن برنج زرد ته قابلمه بچینید.

بعد از این مرحله کمی زرشک، خلال پسته و بادوم روی برنج زرد بپاشید. اگر اینا رو نداشتید هم غصه نخورید. اینا یه ذره غذا رو خوشمزه می‌کنن و بیشتر به درد مجلسی کردن غذا می‌خورن و کارکرد حیاتی ندارن.

حالا بقیه برنج رو که دست نخورده و سفید مونده بریزید تو قابلمه و دم کنی بذارید. بهتره از شعله پخش‌کن یا پلوپز استفاده کنید که ته دیگ یک دستی داشته باشید.حالا قالب برنج رو درسته تو سینی برگردونید. چیز دیگه‌ای به ذهنم نمی‌رسه جز اینکه اگر ابتکاری تو پختن این غذا به کار زدید همینجا به ما اطلاع بدید

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. مریم
    ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

    از پاشیدن دارچین روی تکه های مرغ غافل نشین.در کنار باقی خلالها میشه از خلال پوست پرتقال یا نارنج شیرین شده هم استفاده کرد و در آخر چند قاشق آب مرغ روی برنج داده و بعد دمش کرد.نوش جان!
  2. نسرین
    ۸ تیر ۱۳۹۲

    چی میشه اگه مقداری قارچ هم به غذا اضاه کرد خوشمزه میشه من امتحان کردمارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...