آشتی‌کنون ماشین لباسشویی با کره زمین - رنگی رنگی

آشتی‌کنون ماشین لباسشویی با کره زمین

آشتی‌کنون ماشین لباسشویی با کره زمین

کره زمین هیچ وقت فکر نمی‌کرد که آدمیزاد انقدر قدرنشناس باشه که تا دستش به صنعت و تکنولوژی رسید، تبدیل به دشمن درجه یک‌ش بشه. کره زمین هر روز داره آلوده‌تر می‌شه و منابع طبیعی‌ش رو از دست می‌ده. خیلی از ما بی‌توجه به سهم خودمون تو این تخریب بزرگ داریم به گروه دشمنان زمین می‌پیوندیم.

اگه می‌خواهیم اندازه سهم خودمون با زمین دوستی کنیم، لازم نیست کارای عجیبی بکنیم. همین که تو سبک زندگی و عادت‌هامون تغییر کمی ایجاد کنیم، کافیه تا احساس کنیم که آدمای بی‌مسئولیتی در قبال زمین نبودیم.

مثلا همین کاری که خیلی از ما تا حالا بی‌توجه و راحت انجامش دادیم، یعنی رختشویی، خودش می‌تونه با کمی تغییر، به روش سالم‌تری تبدیل شه.

اولین قدم رو باید موقع خرید ماشین لباسشویی بردارید و کم‌مصرف‌ترین دستگاه رو خریداری کنید. اما اگه خریدتون رو کردید، هنوز ۷ راه دیگه برای صرفه‌جویی و کاهش آسیب به منابع طبیعی وجود داره.

مثلا می‌شه از آب سرد برای لباسشویی استفاده کرد. ماشین لباسشویی ۹۰ درصد از برقی که مصرف می‌کنه صرف گرم‌کردن آب می‌شه که خیلی وقت‌ها هم ضرورتی نداره.

کار دیگه‌ای که می‌شه انجام داد و هیچ زحمتی نداره اینه که ماشین رو از لباس پر کنیم، چون حتی کم‌مصرف‌ترین ماشین‌ها هم برای هر سری شستشو ۴۰ گالن آب استفاده می‌کنن. با پر کردن ماشین دفعات شستشو رو کاهش می‌دیم که این یعنی کم کردن مصرف آب و برق.

وقتی لباس می‌شوریم، همه آبی که با مواد شوینده شیمایی برای تمیز کردن لباسا استفاده شده، از طریق فاضلاب به طبیعت برمی‌گردونیم. پس باید در انتخاب شوینده‌ها دقت کنیم. شوینده‌ها و لکه‌برهای طبیعی رو جایگزین مواد شیمیایی کنید و اگه نیاز به شوینده‌های قوی‌تری بود، حتما از برندهای مرغوب برای شستن لباسا استفاده کنید و موقع خرید به ترکیبات شیمیایی این شوینده‌ها توجه کنید. اگه مارکی به چشم‌تون خورد که خودش رو دوستدار طبیعت معرفی می‌کرد، واسه خریدش تردید نکنید.

موقع استفاده از سفیدکننده‌ها هم همین نکته رو در نظر بگیرید و خرید سفیدکننده‌های بدون کلر رو در اولویت قرار بدید. می‌دونید که کلر به شدت برای محیط زیست مضره و اگه هر خونه‌ای به جای کلر از سفیدکننده‌های ئیدروژنه استفاده کنن از ورود چند میلیون لیتر کلر سمی به طبیعت جلوگیری می‌شه؟

یه کار خیلی خوب دیگه که می‌تونه ماشین لباسشویی‌تون رو تبدیل به دوست محیط زیست کنه، اینه که از خشک‌کن ماشین استفاده نکنید. خشک‌کن برق خیلی زیادی مصرف می‌کنه. تنظیم ماشین رو طوری انجام بدید که بعد از تخلیه آب خاموش بشه و لباس‌ها رو بعد از یه چلوندن چند ثانیه‌ای بیرون از خونه خشک کنید. این کار به غیر از کاهش مصرف انرژی طول عمر ماشین رو هم بالا می‌بره.

و آخرین کار اینکه هر ایرادی که ماشین‌تون داشت به سرعت تعمیرش کنید، چون خیلی از ایرادات ماشین لباس‌شویی باعث افزایش مصرف برق می‌شه.

طبیعت رو دوست داشته باشیم تا زندگی بهتری داشته باشیم. یادمون باشه زندگی تو یه کره کثیف و درب و داغون هیچ لطفی نداره. زمین فقط مال ما نیست، چشم نسلای بعد و میلیاردها گیاه و جونور به رفتار ماست. پس محتاط باید مسئولانه‌تر عمل کنیم.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...