رادیو رنگی رنگی - قسمت سی ام - رنگی رنگی

رادیو رنگی رنگی – قسمت سی ام

رادیو رنگی رنگی – قسمت سی ام

قرار هست هر جمعه یک قسمت رادیو رنگی رنگی داشته باشیم. این یک پادکست شاد و کوتاه برای آدم های رنگی هست.
این هفته در مورد ساز دهنی صحبت کردیم. نه به صورت تخصصی که در این حد که بتونید این سبک رو بشناسید.
این شما و این هم شماره جدید رادیو رنگی رنگی :

 

دانلود رادیو رنگی رنگی – قسمت سی ام

 

ساز دهنی ، یکی از اون سازهاییه که به محصض شنیدن صداش ، عاشقش می شدی. آرامش عجیبی که تو سازدهنی پیدا می شه ، هیچ جای دیگه نیست. انگار تمام احساساتت رو فوت می‌کنی تو سازت. سازدهنی، یکی از کوچیکترین سازهای دنیاست که توانایی خیره کننده ای تو اجرای ملودی های شاد و غمگین داره. توی این شماره، یعنی شماره ۳۰ ام از رادیو رنگی رنگی، می خوایم بیشتر با این کوچولوی دوست‌داشتنی آشنا بشیم.
سازدهنی در شکل ابتدایی به وسیله چینی‌ها ابداع شد ولی این سازدهنی که امروز توی فروشگاه ها می‌بینید، در اوایل قرن ۱۹ توسط آلمانی ها ساخته شد. مهاجرین آلمانی هم این ساز رو به آمریکا و بریتانیا آوردن.
ساز دهنی انواع بسیار زیادی داره اما سه نوع سازدهنی معروف هستن و توی بازار به راحتی یافت می شن :

دیاتونیک, ترمولو و کروماتیک

هر کدوم از این سازدهنی واسه انواع خاصی از موسیقی استفاده میشن. مثلاً سازدهنی دیاتونیک برای سبک های کانتری ، بلوز و راک استفاده می شه. ساز دهنی ترمولو بیشتر تو موسیقی‌های فولک و پاپ کاربرد داره و سازدهنی کروماتیک رو بیشتر تو موسیقی پاپ ، کلاسیک و جز می بینیم.
سازدهنی کروماتیک نسبت به انواع دیگه تکامل یافته تره و گستره بیشتری از نت ها رو میشه باش نواخت. البته تکنیک هایی که با ساز کروماتیک اجرا میشه رو می تونیم رو ساز دیاتونیک هم بیاریم ولی این کار مهارت زیادی می خواد.
یادگرفتن سازدهنی اصلاً سخت نیست. سازدهنی یکی از راحت ترین سازهاست و اولین روزهایی که زدن هارمونیکا یا همون سازدهنی رو شروع می‌کنید ، می تونید ملودی های زیبا و آشنایی رو بزنید. خیلی‌ها میگن واسه شروع بهتره از سازهای دیاتونیک استفاده بشه. با این حال ، خیلی از مدرس ها حتی برای شروع هم ساز کروماتیک رو پیشنهاد می کنن.
مثل هر ساز دیگه ای ، برای زدن سازدهنی باید مبانی موسیقی رو یاد بگیرید. اینطوری ، بعد از سازدهنی می تونید سازهای دیگه رو هم راحت‌تر یاد بگیرید.بهتره برای شروع از یک معلم خوب استفاده کنید ولی بعد از چند وقت خودتون می تونید نت ها و تکنیک هارو یاد بگیرید. البته ، همیشه میشه از یه معلم خوب کلی چیز یاد گرفت. خوشبختانه سازدهنی های دیاتونیک و ترمولو قیمت بالایی ندارن و قیمتشون از ۲۰ هزار تومن هزار تومن اونا رو بخرید. البته سازهای کروماتیک هم با قیمت ۶۰ تا ۷۰ هزار تومن تو بازار پیدا می شن که برای شروع مناسب هستن ولی سازهای کروماتیک خوب قیمت نسبتاً بالایی دارن.
امید وارم به زودی بتونید اولین قطعه سازدهنیتون رو بزنید ، تا یه شماره دیگه از رادیو رنگی رنگی، بدرود!

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. منیژه
    ۱۶ شهریور ۱۳۹۴

    وای …خیلی خوب بود.هم اجرای زیباتون هم سوژه ساز دهنی .حتی توانتخاب و معرفی ساز هم یه چیز ساده و صمیمی رو ارائه دادین.من خیلی ساز دهنی رو دوس دارم شما جایی سراغ دارین که آموزش بدن اونم از نوع خوبش؟ساز دهنی هم ارزونه هم حملش راحته و هم برای تمرین فک کنم صداش کمتر مزاحم بقیه میشهارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...